Σάββατο 24 Δεκεμβρίου 2011

Ο Σαμαράς...ντύθηκε Άγιος Βασίλης - Δείτε τα γκολ

Ο διεθνής επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα της Σέλτικ στη νίκη με 2-1 επί της Κιλμάρνοκ.

Ο διεθνής Ελληνας στράικερ άνοιξε το σκορ για την Σέλτικ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν μετά από σέντρα του Τσα Ντου Ρί, πήδηξε πιο ψηλά από τον Μοαμαντού Σισοκό και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Κιλμάρνοκ.

Στο 53'  διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με υπέροχο τρόπο. Αφού πήρε τη μπάλα από τον Χούπερ στην άκρη της μεγάλης περιοχής, έκανε το κοντρόλ και εξαπέλυσε ένα δυνατό αριστερό σουτ.

Η Κιλμάρνοκ μείωσε στο 87' με τον Ντάνι Ράκι αλλά η Σέλτικ πανηγύρισε την 8η συνεχόμενη νίκη της στο σκοτσέζικο πρωτάθλημα!

Ο Γιώργος Σαμαράς πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, σκόραρε δύο φορές και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί της Κιλμάρνοκ που τη διατήρησε στη δεύτερη θέση, μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας:

Ινβερνές-Αμπερντίν 2-1 (65’ Γκολομπάρτ, 70’ Τάντε – 76’ Φαλόν)
Σεντ Μίρεν-Ρέιντζερς 1-2 (44’ Μόου, 45’ + 2’ ΜακΓκόουαν – 11’ Γουάλας, 24’ κοκ. ΜακΚάλοχ, 87’ κοκ. Γκοΐαν)
Χαρτς-Μάδεργουελ 2-0 (17’ Μπλακ, 28’ Έλιοτ)
Νταντί Γιουν.-Χιμπέρνιαν 3-1 (59’ Ράσελ, 76’, 88’ Ντέιλι – 23’ Γκρίφιθς)
Ντανφέρμλιν-Σεντ Τζόνστον 0-3 (37’ αυτ. Σμιθ, 53’ Σαντάσα, 60’ Κρεγκ)
Σέλτικ-Κιλμάρνοκ 2-1 (45’ + 2’, 54’ Σαμαράς – 87’ Ράκι)